Серед десятків вищих навчальних закладів Закарпаття яскраво виділяється Природничо-гуманітарний коледж, що є структурним підрозділом ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Останнім часом інтернет – простір сповнений повідомленнями про численні цікаві заходи – олімпіади, конференції, спартакіади, у яких беруть участь його студенти і отримують блискучі перемоги. Коледж став осередком краєзнавчої роботи, а його педагогічний колектив здійснює плідну співпрацю із навчальними закладами краю в рамках програми «Виш іде до школи».

Тож як живеться коледжу сьогодні, які найважливіші завдання стоять перед ним?

Із цим питанням ми звернулися до його директора, відмінника народної освіти Росохи Володимира Войтеховича:

– Сьогодні перед студентським та педагогічним колективами коледжу два основні завдання – складання літньої заліково-екзаменаційної сесії та проведення вступної кампанії - 2016. Окрім того, більш ніж 200 випускників готуються до державних іспитів та захисту дипломних робіт. Але це звичайний режим нашої роботи.

Кореспондент: – Які труднощі довелося долати закладові в цьому навчальному році?

– Як і всій країні, нам нелегко в умовах війни на Сході тримати високу планку оптимізму, виховувати справжні патріотичні почуття у студентів, які бачать далеко не однозначні явища в нашій політиці, економіці, освіті.      Цьогоріч ми вже вкотре успішно акредитували спеціальність   «Розробка програмного забезпечення». Це складний процес, якому передує велика робота, але колектив успішно впорався з цими випробуваннями.

Кореспондент: – Мабуть, нелегко працювати в умовах усіляких змін в освітньому законодавстві?

– Звісно, вносити зміни у налагоджений навчально-виховний процес посеред року дуже складно, але із появою нового Закону України «Про вищу освіту» доводиться вчасно реагувати на них.

Колектив готується до радикальних кроків у майбутньому, вибудовує перспективу розвитку нашого закладу. Але у  2016-2017навчальному році  ми працюємо ще за попередніми законодавчими нормами в освіті, особливо це стосується вступної кампанії. Хочу зазначити, що наші абітурієнти –             9-класники можуть вступати до коледжу без ЗНО останній рік.

Кореспондент: – До речі, про вступ. Зараз дуже актуально говорити про це, оскільки учні 9-х та 11-х класів складають ДПА й обирають своє майбутнє. А що Ви можете запропонувати сьогоднішньому абітурієнтові?

– Наш коледж радо відчиняє двері тим випускникам 9-х класів, які хочуть пов’язати своє майбутнє із такими спеціальностями: «Право», «Інженерія програмного забезпечення», «Облік і оподаткування», «Фінанси, банківська справа та страхування», «Будівництво та цивільна інженерія», «Геодезія та землеустрій», «Туризм».

Кореспондент: – А які випробування чекають на тих, хто вирішив стати Вашим студентом?

– Наших абітурієнтів чекають вступні випробування з української мови, з історії України (на спеціальність «Право»), з географії (на спеціальність «Туризм») та з математики (на всі інші спеціальності).

Кореспондент: – Чи маєте змогу допомогти випускникам успішно підготувати до вступу?

– Звісно, ми завжди дбаємо про те, щоб наші абітурієнти, незалежно від рівня освіти у школі, могли додатково отримати конкурентноздатні знання і навики із необхідних для вступу предметів.

Знаєте зі, своїми потенційними абітурієнтами ми знайомимося заздалегідь – під час олімпіад для учнів 9-их класів ЗОШ області, які проводимо другий рік поспіль, із математики, інформатики, правознавства тощо. Ці заходи дають нам змогу виявити кращих випускників базової школи, залучити їх до подальшого навчання на різних напрямах у коледжі. А призери олімпіад отримують сертифікати на безкоштовне проходження підготовчих курсів.

Для успішної підготовки до вступних випробувань у коледжі діятимуть 5-тижневі підготовчі курси із середини червня, навчання на яких стане серйозною допомогою у досягненні мети – стати студентом. До речі, всі слухачі курсів поступають до коледжу на обрані спеціальності, а приблизно 80% успішно перемагають у конкурсі на державне замовлення.

Кореспондент: – Отож мова йде про вступ лише на основі базової загальної середньої освіти. Але ми, на жаль, мусимо визнати той факт, що вже кілька останніх років поспіль Закарпаття займає далеко не кращі позиції за результатами ЗНО. Чи маємо змогу допомогти випускникам 11-х класів, яким не пощастило отримати омріяний сертифікат із високими балами?

– Якщо випускник 11 класу отримав на ЗНО лише два позитивні результати (з української мови та іншого предмета), то він має змогу вступити одразу на 2-й курс стаціонару, не чекаючи наступного року, а також на заочну форму навчання.

Після закінчення коледжу наші випускники юнаки мають змогу навчатися і на військовій кафедрі, здобуваючи офіцерське звання і військовий фах.

Якщо хтось із певних причин не склав ЗНО, але має бажання і потребу навчатися, то може вступити на І курс на основі свідоцтва про базову загальну середню освіту (9 кл.) як за державним замовленням, так і за контрактом (на основі оплати освітніх послуг).

Кореспондент: – Як складається подальша доля Ваших випускників? Багато ж із них хочуть здобути «повний спектр» вищої освіти, а не тільки диплом молодшого спеціаліста?

– Зважаючи на складну ситуацію із отриманням позитивних результатів ЗНО, а отже, і неможливістю подальшого вступу до ВНЗ, навчання в коледжі дає  можливість отримати повну вищу освіту, не складаючи тестування: у нас діє принцип ступеневої освіти, який передбачає продовження навчання на відповідних факультетах ДВНЗ «Ужгородський національний університет» після закінчення коледжу. Наші випускники складають тільки вступний іспит із профільних предметів (тести).

Однак цей порядок здобуття вищої освіти буде діяти для студентів коледжу, що навчаються тепер чи вступлять до нас лише у 2016 році. Далі умови зміняться відповідно до нового Закону України «Про вищу освіту».

На переважній більшості факультетів створено окремі групи для випускників коледжу зі скороченим терміном навчання, або ж їх приймають на відповідний курс денної чи заочної форм навчання для отримання ОКР «бакалавр», а далі - «магістр».

Кореспондент: – А якщо студент забажає змінити фах, чи може він вступити на інші спеціальності?

– Звичайно ж!

На ІІ курсі наші студенти складають ДПА і отримують атестат про повну загальну середню освіту, що дає змогу теж реєструватися на ЗНО (за бажанням) та паралельно отримувати іншу спеціальність.

У нас більше двох десятків студентів навчаються водночас як на денній, так і заочній формах, здобуваючи другу освіту як у коледжі, так і в університеті. Окрім того, у лютому 2016 року науково-методична рада УжНУ розробила Положення про перехресний вступ, у тому числі й для випускників коледжу. Отож наші студенти мають змогу змінити свій фах, вступивши на ІІ курс будь-якого факультету для отримання диплома бакалавра.

Кореспондент: – Наш багатонаціональний край має свою специфіку – школи із викладанням мовами національних меншин. Чи навчаються у Вас їх випускники?

– Так, нашими студентами близько 60 представників національних меншин Закарпаття. На них ми звертаємо особливу увагу. Нами розроблена програма мовної адаптації, яку реалізують як викладачі, що володіють мовою національних меншин, так і представники студентського самоврядування. Завдяки цим зусиллям угорці чи румуни долають мовний бар’єр, добре включаються у навчально-виховний процес, успішно складають сесії.

Більше того, ми проводимо регіональну олімпіаду з української мови для студентів-випускників шкіл національних меншин, яку мріємо бачити у статусі всеукраїнської. І наші студенти отримують призові місця, демонструючи високий рівень знань і комунікативних здібностей з української мови.

Кореспондент: – Віддаючи свою дитину на навчання, батьки, як правило, ретельно підбирають учителя вже з першого класу. А хто вчитиме майбутнього Вашого студента?

– До питання кадрового забезпечення ми ставимося дуже уважно. Навчально-виховний процес здійснюють досвідчені викладачі, серед них 8 викладачів-методистів, 36 – викладачі вищої категорії, 8 старших викладачів 13 – першої категорії, 23 – другої категорії. До викладання фахових дисциплін залучено 28 викладачів випускових кафедр Ужгородського національного університету, серед яких -17 кандидатів наук, 7 доцентів, 1 доктор наук, професор. Тож є кому навчати , передавати знання і досвід молодому поколінню.

Окрім того, наш педагогічний колектив дбає про якісне проведення занять та позааудиторних заходів. Так, лабораторні і практичні роботи проводяться в нових професійно обладнаних лабораторіях хімічного, фізичного, біологічного факультетів УжНУ. Виробничу практику наші студенти проходять на професійних базах: майбутні інженери – будівельники у лабораторіях профтехучилищ, фахівці із туризму – у численних музеях та туроб’єктах с. Колочава тощо.

Кореспондент: – Дякую за розмову, Володимире Войтеховичу! Сподіваюся , тепер зрозуміло, чому Природничо-гуманітарний коледж так часто згадується в засобах масової інформації. Гадаю, наш нинішній діалог допоможе багатьом цьогорічним випускникам обрати свій правильний шлях, а для декого стане порятунком у скрутній ситуації нинішньої вступної кампанії.

– Спасибі! Щиро надіюся, що Ваші читачі стануть нашими студентами і не лише  впевняться у правдивості сказаного мною, а й самі творитимуть студентську історію коледжу.Weight Loss Transformations - Lose Weight Running Stories